Acasă Stirile zilei Tricolorii mici au invins Slovacia cu 2-0 in cursa spre Euro

Tricolorii mici au invins Slovacia cu 2-0 in cursa spre Euro

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

„Tricolorii” U21 au obţinut în vineri seara o victorie importantă în faţa Slovaciei, scor 2-0. Potrivit portalului de sport zi de zi www.24s.ro România era obligată să cîştige partida pentru a mai păstra şanse la locul doi. Golurile au venit însă abia pe final de meci, Enache deschizînd scorul în minutul 71, pentru ca Dobre să închidă tabelă opt minute mai tîrziu.

„Tricolorii mici” ocupă locul 3 în grupă cu 8 puncte, la şapte distanţă de Franţa şi la unul de Slovacia. Contracandidatele României au însă un meci mai puţin.

La turneul final merge locul 1 şi cele mai bine patru echipe clasate pe locul 2 în cele 10 serii preliminare. Meciul retur cu Slovacia e programat marţi, de la ora 18:00, la Mogoşoaia.

SLOVACIA: Bajza – Gyömber, Kiss, Greguš, Štetina, Mak, Mikovič, Šimonek, Holúbek, Mazáň, Mészáros

Rezerve: Šulla, Štefánik, Paur, Košút, Lalkovič, Guba, Habánek

Antrenor: Ivan Galád

ROMÂNIA: Lazar – Creţu, Muth, Beţa, Cioranu, Ad. Popa, Stoian, L. Filip, Dobre, Răduţ (cpt), Enache

Rezerve: Pena, Ţepeş, I. Rada II, Anton, Coşereanu, Nistor, S. Buş

Antrenor: Emil Săndoi

Arbitru: Antti Munukka (Finlanda)

Asistenţi: Jan-Peter Aravirta, Jukka Honkanen (ambii Finlanda)