Acasă Stirile zilei Trei dintre favoriti au fost eliminati la turneul Sibiu Open! Tommy Robredo...

Trei dintre favoriti au fost eliminati la turneul Sibiu Open! Tommy Robredo paraseste competitia!

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Zi plina de surprize ieri, pe tabloul de simplu al celui mai important turneu de tenis masculin din Romania, Sibiu Open. Trei dintre favoritii intrati ieri in competitie au fost eliminati surprinzator de jucatori veniti din calificari sau mai slab cotati in clasamentul ATP. Laslo Djere, favoritul 2, Daniel Taro, favoritul 8 si Tommy Robredo, cel mai experimentat jucator al acestei editii, au pierdut in fata unor jucatori mult mai slab cotati insa mult mai bine conectati la pulsul turneului, cu mult mai multe meciuri in picioare pe terenurile bazei Pamira.

Lenny Hampel a jucat in turneul de calificari pentru tabloul principal la Sibiu Open si nu a fost un turneu de loc usor. Austriacul a trecut in calificari de compatriotul sau, Andreas Haider- Maurer, jucator de top 100 ATP, cu multa experienta si suficiente turnee castigate de-a lungul carierei.

In acelasi timp, Hampel joaca si in turneul de dublu. Pana la meciul cu Djere, Hampel avea deja disputate patru partide la Sibiu Open. Sarbul venea la Sibiu dupa un meci de Cupa Davis disputat impotriva lui Tsonga, sambata, in Serbia, in fata unei audiente de 20.000 de oameni. Djere a inceput excelent partida si a inchis primul set cu scorul de 6/3. insa incet, incet a cedat initiativa, iar Hampel atat a asteptat. Posesor al unui serviciu excelent si dispus la efort, austriacul a castigat setul secund cu 6/4 si l-a spulberat pe Djere in setul 3, castigat cu 6/1.

Daniel Taro, favorit 8 in competitia de la Sibiu, a avut un parcurs excelent la US Open, in urma cu doua saptamani. Japonezul a ajuns fata in fata cu Rafael Nadal, pe cel mai mare teren de tenis din lume, arena Arthur Ashe, unde timp de o ora si jumatate a jucat „cel mai bun tenis din viata mea” dupa cum spunea la finalul partidei de la Sibiu. Castigase primul set si conducea setul secund cu 4/2 insa Nadal e Nadal. Spaniolul a revenit, a castigat partida si apoi turneul de Grand Slam.

La Sibiu, Taro l-a intalnit pe Stefano Napolitano, jucator de 22 de ani, ocupant al locului 176 in clasamentul ATP. Italianul si-a facut clare intentiile de a nu ceda usor partida inca din primul set, pe care l-a castigat cu 6/2. Taro a schimbat strategia si a incheiat rapid setul secund, cu 6/1, insa italianul a fost mai atent in decisiv si l-a castigat cu 6/3.

Poate cea mai mare surpriza a primului tur a fost insa eliminarea lui Robredo. Fost ocupant al locului 5 in clasamentul ATP si triplu campion mondial alaturi de echipa Spaniei in Cupa Davis, Robredo este de departe cel mai experimentat jucator ce participa in acest an la Sibiu Open. Tragerea la sorti i l-a adus in fata pe italianul Matteo Donati, jucator care, la fel ca si Lenny Hampel, a jucat in turneul de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal al competitiei.

Robredo n-a fost deloc prezent in joc in primul set al confruntarii. Iar italianul a servit, a servit si
a servit pana i-a rupt total ritmul de joc. 6/1 s-a incheiat primul set. Robredo a parut sa revina in joc in setul secund. La 4/3 avea minge de break insa italianul a jucat cu cap, si-a castigat serviciul si a facut break in game-ul urmator, inchizand setul la 6/4.

Cel mai spectaculos meci al zilei a fost, fara dubiu, cel dintre principalul favorit al competitiei, germanul Cedrik Marcel Stebe si Vlad Dancu. Jucatorul roman a ajuns pe tabloul principal la Sibiu Open dupa ce a castigat un wild card in turneul de precalificari disputat in urma cu o saptamana, turneu deschis tuturor jucatorilor de tenis din Romania, amatori sau profesionisti.

Germanul ocupa locul 90 in clasamentul ATP in timp ce Dancu joaca in turnee ITF pentru juniori dar asta nu s-a vazut nicio secunda in teren, dimpotriva. Jucatorul roman a facut un meci exceptional si a cedat ambele seturi in tie-break. Mai mult decat atat, in primul set a avut doua oportunitati de a inchide setul.
Spectaculos a fost si meciul de dublu dintre Victor Cornea / Nino Serdarusic din Croatia si Adrian Ungur / Adrian Barbu. Partida a fost extrem de echilibrata. Primul set a mers spre echipa Ungur/Barbu, castigat cu 7/6. Cornea/Serdarusic au castigat cu acelasi scor setul secund, prin urmare castigatorul a fost stabilit prin super tie-break.

Ungur/Barbu conduceau cu 8/4 si mai aveau nevoie de doar doua puncte pentru a castiga meciul. Pe baza unui serviciu solid ceilalti doi au castigat insa urmatoarele sase puncte si au inchis meciul la 10-8. Meciul zilei de astazi va avea loc la ora 14:30 si ii va aduce fata in fata pe Adrian Ungur, dublu castigator la Sibiu Open, si Marco Cecchinato, finalist la Sibiu Open 2015 si favorit 3 in competitia de anul acesta. De asemenea, cuplul Victor Cornea / Nino Serdarusic intalneste favoritii secunzi ai competitiei de dublu, echipa belgiana Gille/Vliegen.

Sibiu Open este un eveniment cofinantat de Consilul Local Sibiu si Primaria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport.