Acasă Stirile zilei Nationala ROMANIEI obtine o victorie uriasa in preliminariile pentru EURO 2016! Grecia...

Nationala ROMANIEI obtine o victorie uriasa in preliminariile pentru EURO 2016! Grecia – Romania 0-1!

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Romania debuteaza cu dreptul in preliminariile Campionatului European din 2016, reusind o victorie uriasa cu 1-0 in fata nationalei Greciei, joc in care „tricolorii” au evoluat in inferioritate numerica din minutul 53.

Golul a fost marcat de Marica, in minutul 10, din penalti.

0-1: Capitanul nationalei Romaniei, Ciprian Marica, a transformat un penalti acordat de centralul Marc Clattenburg pentru un fault al lui Holebas la Chipciu.

Autorul golului, Ciprian Marica, a fost eliminat in minutul 53, el primind al doilea cartonas galben pentru o interventie la Samaris. La iesirea de pe teren, Marica i-a dat banderola de capitan lui Razvan Rat.

In minutul 88, Torosidis a ratat o ocazie importanta, mingea trimisa de el cu capul lovind bara.

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Tachtsidis, Samaris (Kone ’65), Mantalos (Christodoulopoulos ’65) – Salpingidis, Mitroglou, Samaras (Diamantakos ’46). Selectioner: Claudio Ranieri.

Romania: Tatarusanu – Tamas, D. Grigore, Chiriches, Rat – Hoban (Prepelita ’84), Pintilii – Chipciu (Torje ’90), Maxim (Enache ’68), B. Stancu – Marica. Selectioner: Victor Piturca.

Cartonase galbene: Samaris ’17, Manolas ’25, Torosidis ’45+2, Diamantakos ’58, Kone ’90+4 / Pintilii ’30, Marica ’45+2, ’53, Tatarusanu ’90+4.

Cartonas rosu: Marica ’53.