Acasă Stirile zilei SIMONA HALEP este in finala TURNEULUI CAMPIOANELOR unde va da piept cu...

SIMONA HALEP este in finala TURNEULUI CAMPIOANELOR unde va da piept cu Serena Williams!

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Simona Halep (4 WTA) este in finala Turneului Campioanelor dupa ce a invins-o cu scorul de 6-2, 6-2 pe Agnieszka Radwanska (6 WTA), unde va da piept cu Serena Williams, liderul clasamentului mondial.

Partida a inceput cu o perioada de tatonare, cele doua jucatoare reusind sa-si castige fiecare ghemurile de debut. Dupa ce si ghemul trei parea ca se va disputa dupa aceleasi coordonate, Halep a reusit sa revina de la 0-30 si a fructificat prima sansa de break de care a profitat la capatul a zece minute de joc.

In ghemul patru, Radwanska a avut si ea prima sansa de break din aceasta partida, insa Halep a reusit sa o anuleze gratie unui serviciu foarte bine plasat in exterior, iar in final s-a desprins pentru prima oara la doua lungimi de jucatoarea poloneza.

Halep a continuat sa puna presiune pe Radwanska, care nu a reusit sa gaseasca antidotul la jocul sportivei din Romania si a reusit cel de-al doilea break consecutiv, reusind sa se desprinda la 4-1.

Dupa cinci ghemuri consecutive, Radwanska a reusit sa intrerupa seria Simonei Halep, insa sportiva pregatita de Wim Fisette a inchis setul inaugural la prima ocazie avuta dupa 34 de minute, cu scorul de 6-2.

Totusi, statistica primului set nu a lasat senzatia unui dezechilibru atat de mare, diferenta fiind facuta la loviturile direct castigatoare (9-3 in favoarea lui Halep), in timp ce raportul greselilor nefortate a fost egal 7, iar totalul punctelor castigate a fost de 29-20 in favoarea Simonei.

Setul secund a inceput in aceeasi nota de dominare a Simonei Halep, care a reusit sa se distanteze repede la 2-0, perioada in care Radwanska a reusit sa castige un singur punct din primele noua disputate.

Constanta lui Halep a continuat intr-o nota debordanta, ea reusind sa obtina si cel de-al patrulea break din acest meci, din tot atatea sanse avute.

Totusi, in ghemul patru al setului secund, Halep a scazut putin ritmul jocului, ea pierzandu-si pentru prima oara serviciul, desi avusese trei mingi de 4-0. Insa, in ghemul cinci, Halep a revenit si a castigat imediat pe serviciul lui Radwanska.

Dupa 67 de minute, Halep a beneficiat de prima minge de meci, reusind sa inchida partida cu un „smash” din mijlocul terenului.

La finalul partidei, statistica a aratat un raport de 26-4 la lovituri direct castigatoare in favoarea Simonei Halep, in timp ce greselile nefortate au fost la egalitate, 13-13. De asemenea, Halep, care a avut patru duble greseli, fata de niciuna a Agnieszkai, a reusit si patru asi, fata de doar unul al polonezei.

Pentru calificarea in finala, Halep si-a asigurat 890 de puncte WTA si un cec in valoare de 971.000 de dolari.

In finala programata duminica, Halep o va intalni pe americanca Serena Williams (locul 1 WTA), care a dispus, in prima semifinala, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6 (8/6), de jucatoarea daneza Caroline Wozniacki, locul 8 WTA.

Sursa: mediafax.ro