Acasă Stirile zilei Sah mat! Belgia a invins SUA, scor 2-1

Sah mat! Belgia a invins SUA, scor 2-1

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Reprezentativa Belgiei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, in urma victoriei de marti, de la Salvador, cu scorul de 2-1, dupa prelungiri, in fata selectionatei Statelor Unite ale Americii, in optimile competitiei. Rezultatul este si rodul inspiratiei antrenorului belgian care l-a introdus pe Lukaku in mode special pentru cele doua reprize de prelungiri.
Pentru Belgia au marcat De Bruyne ’93 si Lukaku ‘105, iar pentru SUA a inscris Green ‘107.
Belgia : Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini, De Bruyne – Mertens (Mirallas ’61), Origi (Lukaku ’91), Hazard (Chadli ‘111). Selectioner: Marc Wilmots
SUA: Howard – Johnson (Yedlin ’32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron – Jones, Zusi (Wondolowski ’72), Bradley, Bedoya (Green )- Dempsey. Selectioner: Jurgen Klinsmann
Cartonase galbene: Kompany ’42 / Cameron ’18
Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria) – Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria) – Norbert Hauata (Tahiti).
In sferturile de finala, Belgia va intalni Argentina, care a trecut de Elvetia, scor 1-0, dupa prelungiri.