Acasă Stirile zilei ROMANIA i-a „PAPP-AT” pe NORD-IRLANDEZI! Tricolorii au invins cu 2-0!

ROMANIA i-a „PAPP-AT” pe NORD-IRLANDEZI! Tricolorii au invins cu 2-0!

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Romania a invins Irlanda de Nord cu scorul de 2-0, intr-un meci in care Paul Papp a inscris cele doua goluri, astfel tricolorii au trecut pe primul loc in grupa F, cu zece puncte, dupa disputarea a patru etape.

1-0 – minutul 74: Rat a centrat de pe partea stanga, Torje a deviat in centrul careului, iar Papp a inscris cu un sut de la noua metri in dreapta lui Carroll

2-0 – minutul 79: Sanmartean a centrat de pe partea stanga, iar Papp a reluat din trei metri sub transversala lui Carroll

In minutul 18, Chipciu a trimis mingea in bara.

Romania: Tatarusanu – Papp, Chiriches, Grigore, Rat – Pintilii, Sanmartean – Torje (Hoban ’80), Chipciu, Tanase (Maxim ’58) – Stancu (Keseru ’46). Antrenor: Anghel Iordanescu

Irlanda de Nord: Carroll – McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern – McGinn (Clingan ’63), Norwood, Baird, Evans (McKay ’79), Brunt – Lafferty. Antrenor: Michael O’Neill

Cartonase galbene: Pintilii ’47 / McLaughlin ’45, Lafferty ’52

Meciul a fost arbitrat de suedezul Jonas Eriksson, ajutat de compatriotii sai Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (ambii asistenti), Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (ambii asistenti suplimentari) si Mehmet Culum (rezerva).

Inaintea meciului, capitanul echipei nationale, Razvan Rat, a fost premiat de UEFA dupa ce a ajuns la 100 de meciuri pentru Romania.

In repriza a doua fanii de la peluza sud au afisat mai multe bannere pe care scris: „FRF Mafia”.

Cu doua minute inainte de marcarea primului gol al lui Papp, jandarmii au intervenit intr-un sector de la peluza sud, unde se afla o parte din galeria Romaniei si au folosit gaze lacrimogene pentru dispersarea fanilor. Dupa marcarea golului, fanii au revenit la locurile lor.

La meci au asistat 28.892 de spectatori, dintre care circa 1.000 de fani irlandezi.

Acesta a fost ultimul meci oficial pentru Romania in acest an, „tricolorii” urmand sa mai dispute, marti, o partida amicala cu Danemarca.

Partida cu Irlanda de Nord a fost prima pentru noul staf al nationalei, condus de Anghel Iordanescu, alaturi de secunzii Daniel Isaila, Viorel Moldovan si Ionut Badea.

Sursa: mediafax.ro