Acasă Stirile zilei Nou Record: Messi a ajuns la 40 de goluri in campionat, 17...

Nou Record: Messi a ajuns la 40 de goluri in campionat, 17 consecutive!

Urmareste-ne pe Facebook pentru cele mai importante stiri

Lionel Messi a marcat cel de-al 40-lea sau gol de la debutul actualei ediţii a campionatului de fotbal al Spaniei, in partida pe care echipa sa, FC Barcelona, a castigat-o pe teren propriu, cu scorul de 2-0, in faţa codasei Deportivo La Coruna.

Messi, a inceput meciul pe banca de rezerve, fiind menajat in vederea returului cu AC Milan din optimile de finala ale Ligii Campionilor. Introdus pe teren in repriza secunda (min.61), el si-a trecut numele pe tabela de marcaj in minutul 88, fiind al 17-lea meci consecutiv din Primera Division in care starul Barcelonei reuseste sa inscrie, doborand astfel un record vechi de 75 de ani din fotbalul european.

Precedenta performanţa i-a aparţinut atacantului polonez Teodor Pewterek, care a marcat 22 de goluri pentru echipa Ruch Chorzow in 16 meciuri consecutive din campionatul ţarii sale, in sezonul 1937-1938.

In total, de la debutul acestui sezon, Lionel Messi a marcat 51 de goluri in 41 de meciuri disputate in toate competiţiile la care a participat cu FC Barcelona.