Simona Halep defileaza la Roland Garros! Romanca s-a calificat in sferturi!

Simona Halep, locul I WTA, a invins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-1, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificandu-se pentru a treia oara in sferturile de finala ale French Open. Atat 2014, cat si in 2017, cand a ajuns in aceasta faza, Halep a disputat finala. Mertens a pus in aplicare tot ce stie in meciul cu Halep. A lovit mingea cand lung, cand scurt, cand liftat, cand tare, dar de fiecare data Simona Halep a avut solutii. Concentrata, calma, romanca a facut diferenta cu serviciul, cu capacitatea de acoperire a terenului si cu precizia loviturilor decisive. Mertens a inceput tare, dar a cazut repede psihic, dupa un ghem al treilea, lung, pierdut pe propriul serviciu, la 1-1. De partea cealalta, Halep s-a incarcat cu incredere din break-ul obtinut si a jucat din ce in ce mai bine. Dupa ce a facut 2-1, Halep a controlat primul set, dubland break-ul la 4-2, si castigand cu 6-2, dupa 35 de minute. De la 3-2, Halep a catigat opt ghemuri la rand, conducand cu 5-0 si avand serviciul in setul secund. Liderul WTA s-a relaxat prea mult si a pierdut singurul ghem pe propriul serviciu, apoi a rezolvat partida, dupa 6-1 si dupa 59 de minute. Cele doua sportive s-au intalnit si luna trecuta, la Madrid, cand Halep s-a impus in turul al doilea, cu 6-0, 6-3. Atunci Mertens acuza probleme de sanatate. Acum, belgianca a fost intr-o conditie fizica optima, dar a pierdut aproape la fel, ceea ce arata jocul foarte bun reusit de Halep, unul incurajator in perspectiva castigarii primului ei trofeu de Grand Slam. In faza urmatoare, Simona Halep va evolua cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA, sau cu jucatoarea franceza Caroline Garcia, locul 7 WTA. Calificarea in sferturi este recompensata la Roland Garros cu un premiu de 380.000 de euro si cu 430 de puncte WTA.
4 iun 14:38Cap Limpede