Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut a doua victorie la Campionatul European din Franta. Luni seara, fetele pregatite de Ambros Martin au trecut cu scorul de 29-24 de surpriza primei etape, reprezentativa Germaniei.

Duelul de la Brest parea unul extrem de complicat dupa ce nemtoaicele au uimit pe toata lumea sambata, atunci cand au invins la limita Norvegia si si-au depus candidatura pentru calificarea in grupele principale.

Partida a fost una controlata de jucatoarele noastre, care au preluat conducerea si nu au mai cedat-o pana la finalul celor 60 de minute de joc.

Prima repriza a fost una pentru istorie, Cristina Neagu punctand de cinci ori si urcand pe primul loc in topul golgheterilor all-time de la Campionatul European.

Partea secunda a venit cu un usor forcing al Germaniei, pe fondul relaxarii noastre, adversarele apropiindu-se la numai doua goluri la un moment dat.

Am gestionat insa excelent momentul si, ajutati de o Denisa Dedu in zi excelenta, am construit o diferenta ce a ajuns si pana la 9 goluri. Buceschi, si ea in mare forma, a fost golghetera partidei, cu 11 reusite.

Romania s-a impus cu 29-24, o diferenta confortabila, si fetele noastre se gandesc deja la grupele principale de la Euro 2018.

Prima reactie a Cristinei Neagu dupa ce a scris istorie in handbalul mondial

tina Neagu a reactionat in premiera dupa ce a scris istorie in handbalul mondial, devenind golgheterul all-time al Campionatului European.

Sportiva noastra a marturisit ca se simte mandra dupa ce a reusit aceasta performanta, insa a preferat sa vorbeasca mai mult despre duelul cu Germania si despre parcursul Romaniei la Euro 2018.

„Pentru mine personal e bine ca am castigat impotriva Germaniei, ca avem doua puncte garantate in main round. Sunt mandra de faptul ca sunt cea mai buna marcatoare de la Campionatele Europene, voi ramane in istorie, dar cel mai important e ca am castigat.

Am facut mai putine greseli azi decat in meciul cu Cehia si am castigat mai lejer. Acum nu ne gandim la meciul cu Norvegia, dar de maine o vom face”, a declarat Neagu la TVR.

Cristina Neagu a devenit, luni seara, golgheterul all-time al Campionatului European cu reusitele din prima repriza a duelului cu Germania.

Cea mai buna handbalista a Romaniei a marcat cinci goluri, exact cele de care avea nevoie pentru a depasi recordul unguroaicei Agnes Farkas.

Cu 206 goluri inscrise la Campionatele Europene, Cristina este golghetera all-time si nici nu va fi depasita prea curand pentru ca principalele urmaritoare sunt retrase din activitate.