BASCHET    •

U MOBITELCO - CSU PLOIEŞTI 77-67

FOTO Campioana U Mobitelco a cîştigat derby-ul Diviziei A la baschet cu CSU Ploieşti

14 Ianuarie 2012 21:06

Campioana la baschet masculin "U" Mobitelco BT Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, vicecampioana CSU Ploieşti, scor 77-67 (36-34), în derbiul etapei a XVI-a a Diviziei A.

Oaspeţii au avut un prim-sfert bun, conducând la diferenţe liniştitoare, 24-12 (min. 10), graţie preciziei la finalizare, dar şi a indeciziei în jocul gazdelor, care nu şi-au găsit ritmul, în absenţa a trei titulari, toţi cu probleme de sănătate (Morris, Chetreanu, Silvăşan). Sfertul secund a fost presărat şi cu "scântei", banca ploieştenilor primind fault tehnic, pentru comentarii la adresa arbitrajului (min. 12).

Prahovenii au dominat începutul meciului
Clujenii au profitat şi s-au apropiat la 21-24, după ce la prima pauză, avantajul oaspeţilor era de opt puncte (16-24). În faţa a peste 2000 de spectatori, ardelenii au preluat conducerea, 33-32 (min. 18), pentru ca la pauza mare, tabela să arate 36-34, după al doilea sfert, în care fanii campioanei au huiduit adversara la fiecare atac, în special pe Burlacu.

La reluare, prahovenii au fost la fel de curajoşi şi inspiraţi ca în debutul partidei, 38-43 (min. 23), obligându-i pe clujeni să intre la time-out. Al doilea time-out a fost luat tot de campioană, după doar două minute, când diferenţa crescuse, la 38-49, o triplă a lui Cepulis, aşternând tăcerea în sală. A venit rândul oaspeţilor să piardă din intensitatea jocului, 52-51 (min. 29), Vlahovici primind şi un antisportiv, pentru ca scorul la ultima pauză să fie 54-53.

Finalul le-a aparţinut clujenilor
Clujenii şi-au păstrat ambiţia şi în debutul sfertului patru, 59-53 (min. 32), dar replica nu a întârziat, 59-58, un minut mai târziu. Meciul a continuat pe muchie de cuţit, cu realizări de aplaudat de ambele părţi, dar şi tensiune maximă (63-60 şi 67-65). Cu 20 de secunde rămase din meci, campioana conducea însă, cu 74-67, zarurile fiind aruncate, pentru cel de-al doilea succes al formaţiei "U" Mobitelco în faţa celor de la CSU Ploieşti, în acest sezon. Scor final: 77-67.

Marcatori:
"U" - Krstanovici 22 puncte, Dykes 18, Mijovici 12, Paul 10, Lawrence 7, LaGrange 6, Szabolcs 2
CSU Ploieşti - Burlacu 22 puncte, Albijanici 14, Cepulis 12, Hargrove 11, Căpuşan 4, Vlahovici 2, Szijarto 2.

La meciul de la Cluj au asistat şi jucătorii şi antrenorii echipei de fotbal Universitatea Cluj, care i-au încurajat pe campioni pe toată durata partidei şi s-au declarat încântaţi de spectacol.

Sursă: Mediafax